Počáteční schůzka

Vyzpovídáme vás – vytáhneme z vás každou informaci, která se s tématem videa pojí. Máte samozřejmě právo nevypovídat, ale každá informace, kterou vyzradíte, může vést k lepšímu scénáři a zaujetí diváka.

 

Scénář

Pak se s informacemi zavřeme a bádáme nad zápletkou nebo příběhem, který by vzbudil emoce a chytil pozornost diváka. Hledáme nápady, jak udělat video zajímavým – jaké záběry mohou být efektní atd. Scénář pak konzultujeme se zákazníkem.

 
 
 

Nacenění

Když už známe scénář, dokážeme zákazníkovi říct, jak by byl který nápad složitý na zpracování – kolik lidí je potřeba k natáčení a kolik hodin na střih a další postprodukci. Můžeme tak sestavit nacenění a zákazník si může zvolit, kolik sil do videa máme dát a jaké nápady vybrat.

 

Příprava

Občas se naše kancelář musí proměnit v telefonní ústřednu – to když je potřeba zajistit, aby se např. 20 přezaměstnaných učinkujících objevilo v konkrétní časy na určitých místech s potřebnými rekvizitami a za vyhovujícího počasí.

 
 
 

Natáčení

K videozáznamu může stačit i jen jedna osoba, která vše i odrežíruje – záleží však na složitosti scény, na potřebě přisvětlování nebo složitějšího natáčení audia. Nesnažíme se z neherců dostat herecké výkony. Ale i neherec může ve videu hrát zásadní roli. Podívejte se například na následující volební spot, kde jednotliví kandidáti přirozeně vytvářejí děj, stačí k tomu však jen “projít před kamerou”. V jiném spotu jsme hranou část vzali na sebe: spot Muzea tisku.

 

Zvuk

Často je potřeba zvlášť natočit komentáře do pozadí záběrů. Obvykle je natáčíme u nás, kde jsme schopni zajistit záznam bez echa a ozvěn. Hlas můžeme zajistit my, ale pokud je to možné, je samozřejmě ideální, když vše namluví postavy s videem přímo spjaté.

 
 
 

Další zdroje (hudba, ilustrace, loga, grafika)

Všechna hudba, fotky, ilustrace v našich videích jsou řádně licencované. Vybíráme z tisíců skladeb, které k tomu máme k dispozici prostřednictvím placených služeb.
Před střihem také potřebujeme shromáždit např. všechna loga a další zdroje, které si k videu přeje připojit zákazník a které má k tomu dispozici.

 

Střih

Krásná kreativní část práce – právě tady se rozhoduje, jestli v napínavých scénách se podaří vybudovat opravdové napětí. Ze surových záběrů se vybírají právě ty části, které k vybudování atmosféry nejlépe přispějí – seskládají se a načasují spolu s hudbou a mluveným slovem. Upraví se barevnost, přidá text, vytvoří speciální efekty a motion grafika. A video je na světě.

 
 
 

Připomínkování

Video zveřejníme pod naším neveřejným účtem na Youtube, aby si zákazník mohl v klidu video projít a sepsat případné připomínky.

 

Zveřejnění

S publikací videí je také nemálo práce: buď vám k tomu předáme alespoň pár doporučení, která pomohou s šířením videa, nebo rovnou celý proces můžete nechat na nás. Ve zkratce je obvykle potřeba:

připravit úvodní obrázek videa pro Youtube a Facebook (každý má jistá specifika – např. Facebook do jisté míry penalizuje obrázek s textem)

nahrání videa na Youtube s vyplněním klíčových slov, popisku, nastavením závěrečných Call-to-action prvků (odkaz pro odběr kanálu atd.)

nahrání videa na Facebook se všemi nastaveními s tím spojenými

vytvoření titulků pro Facebook (mnoho uživatelů tu sleduje videa bez zvuku)

pro účely Youtube nebo Facebooku je dobré připravit i samostatné závěrečné obrazovky

publikace videa na Instagramu

sdílení videa na webu nebo příprava newsletteru pro rozeslání videa odběratelům newsletteru

 
 
 

Propagace

Často se vyplatí investovat alespoň drobný peníz na propagaci na Facebooku – video se tak z desítek shlédnutí může snadno vyšplhat na tisíce. I propagace spotu na Youtube se může výrazně vyplácet.

 

Jak vzniká video